ثبت بزرگترین معامله تاریخ بورس تهران در کارگزاری خبرگان سهام

ثبت بزرگترین معامله تاریخ بورس تهران در کارگزاری خبرگان سهام

ثبت بزرگترین معامله تاریخ بورس تهران در کارگزاری خبرگان سهام

۹ آبان ۱۴۰۱

ثبت بزرگترین معامله تاریخ بورس تهران در کارگزاری خبرگان سهام

 

گام بلند گروه اقتصادی صندوق های بازنشستگی صنعت نفت برای تامین منابع پایدار

جناب آقای عبدالحسین بیات رئیس هیئت رئیسه صندوق های بازنشستگی صنعت نفت گفت: با هدف توسعه منابع پایدار برای صندوق ها، بلوک 12 درصدی هلدینگ خلیج فارس خریداری شد. همچنین وی افزود در تلاش هستیم با رویکرد بنگاه اقتصادی منابع ورودی صندوق ها را از محل های پایدار افزایش دهیم

عبدالحسین بیات

بزرگترین معامله بورسی تاریخ بورس تهران روز دوشنبه 9 آبان 1401 در کارگزاری خبرگان سهام انجام شد

عرضه بلوک مدیریتی شرکت پتروشیمی خلیج فارس معادل تعداد 58 میلیارد و 740 میلیون سهم از سهام این شرکت بزرگ پتروشیمی که از طرف سازمان خصوصی سازی و به نیابت از دولت مورد عرضه قرار گرفت به شرکت سرمایه گذاری اهداف رسید.

عرضه این بلوک مدیریتی که طی یک رقابت نفس گیر سه روزه ، از روز شنبه 7 آبان آغاز شده بود روز دوشنبه و پس از سه روز رقابت در حالی به پایان رسید که طی این سه روز، ۲۷۰ بار قیمت از سوی دو متقاضی خرید  جابجا شد. بطوریکه این دو خریدار در طی این رقابت منصفانه و نزدیک، قیمت هر سهم این بلوک فارس را از قیمت پایه عرضه، با افزایش 32 درصدی تا قیمت 18510 ریال جابجا کردند.

در این رقابت تاریخی دو شرکت سرمایه گذاری اهداف و پالایشگاه نفت تهران (شتران) بر سر تصاحب این بلوک مدیریتی به رقابت پرداخته اند. شرکت سرمایه گذاری اهداف از طریق کارگزاری خبرگان سهام و شتران نیز از طریق کارگزاری آگاه وارد رقابت شدند.

رقابت  بر سر این بلوک  در روز شنبه و با قیمت پایه هر سهم 13،970 ریال و ارزش کل پایه 820 هزار میلیارد ریال در حالی میان دو شرکت سرمایه گذاری اهداف و پالایشگاه نفت تهران آغاز شد که در پایان نخستین روز، قیمت هر سهم "فارس" به عدد 15،560 ریال رسید. رقابت دو رقیب بزرگ در روز یکشنبه هم ادامه داشت و در پایان دومین روز رقابت بر سر این بلوک 58 میلیارد و 740 میلیون سهمی قیمت هر سهم به عدد 16،470 ریال رسید.

بالاخره در پایان این رقابت طولانی و نفس گیر و در روز دوشنبه این بلوک مدیریتی ارزنده با ثبت رقم 18،510 ریال برای هر سهم، توسط کارگزاری خبرگان سهام، سهام مذکور برای شرکت سرمایه گذاری اهداف خریداری شد.

در این عرضه که هم از لحاظ حجمی و هم ارزش معاملات بزرگترین عرضه در تاریخ بازار سرمایه ایران بوده است، کارگزاری خبرگان سهام به عنوان بازوی اجرایی شرکت سرمایه گذاری مهرآیندگان از زیرمجموعه های شرکت سرمایه گذاری اهداف و مجموعه صندوق سرمایه گذاری صنعت نفت حضوری پر رنگ داشته و افتخار ثبت خرید هر سهم نماد "فارس" با قیمت 18،510 ریال را نصیب خود کرد.  ثبت معامله یاد شده توسط ایستگاه معاملاتی خبرگان سهام منجر به پایان رقابت بزرگان بازار سرمایه ایران و بورس اوراق بهادار تهران و قطعی شدن معامله شد. ارزش کل این بلوک 12 درصدی فارس به مبلغ 1،087 هزار میلیارد ریال رسید.

شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با سرمایه ثبتی 489 هزار و 500 میلیارد ریال و با نماد معاملاتی "فارس" در بازار دوم بورس تهران معامله می شود. این هلدینگ بزرگ در زمینه سرمایه گذاری و مدیریت بر پالایشگاه‌ها، مجتمع‌های پتروشیمی و کارخانجات شیمیایی، همچنین تولید فراورده‌های نفتی، محصولات پتروشیمی، مواد شیمیایی و پلیمرها فعالیت می‌کند. این شرکت در سال مالی ۱۳۹۴ درآمدی بالغ بر 250 هزار میلیارد ریال کسب نمود و به‌عنوان دومین شرکت ایران بر پایه میزان درآمد شناخته شد. شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس هم‌اکنون با دارا بودن بیش از ۱۵ شرکت تولیدی و خدماتی، به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین هلدینگ های پتروشیمی در خاورمیانه شناخته می‌شود.

از شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ خلیج‌فارس می‌توان به پتروشیمی بندرامام، پتروشیمی اروند، پتروشیمی تندگویان، فجر انرژی، پتروشیمی بوعلی، مبین انرژی، پتروشیمی ایلام، پتروشیمی کارون، پتروشیمی پارس، عملیات غیرصنعتی پاسارگاد، پتروشیمی نوری و پالایشگاه گاز بیدبلند اشاره کرد.

شرکت سرمایه گذاری اهداف  وابسته به صندوق بازنشستگی نفت است و مالک ۱۰۰ درصدی شرکت گروه پتروشیمی تابان فردا است، که در مجموع معادل 26 درصد از سهام فارس را در اختیارداشته است ولی اکنون و با خرید این بلوک 12 درصدی، سرمایه گذاری اهداف می تواند صاحب سه کرسی هیئت مدیره این هلدینگ بزرگ پتروشیمی شود. سرمایه گذاری اهداف می تواند با تخصص و تجربه ویژه ای که در حوزه پتروشیمی در کشور دارد، برنامه های توسعه ای پایدار و با ارزش افزوده بالا را برای شرکت پتروشیمی خلیج فارس ایجاد نماید.

شرکت سرمایه گذاری اهداف دارای سه هلدینگ با هدف و کارکردهای تخصصی؛ با نام های "گروه پتروشیمی تابان فردا" ، "گروه توسعه مالی مهر آیندگان" و "شرکت تلاش گستران آینده" می باشد. این سه هلدینگ هر یک براساس کارکرد تخصصی خود در ساخت، تملک و سرمایه گذاری در شرکت های مختلف بورسی و غیر بورسی فعالیت می کنند. بطوریکه هم اکنون شرکت سرمایه گذاری اهداف در شرکت های بورسی و فرابورسی: پتروشیمی خلیج فارس، پالایش نفت اصفهان، گروه مالی مهر آیندگان، پتروشیمی مارون، پتروشیمی خارک، پتروشیمی زاگرس، پتروشیمی فناوران، پتروشیمی تندگویان، پتروشیمی اصفهان، نفت بهران، نفت سپاهان، صنایع تجهیزات نفت، مهندسی و ساختمان صنایع نفت و توسعه برق گیلان دارای مالکیت عمده و مدیریتی می باشد.

شرکت کارگزاری خبرگان سهام امیدوار است با انجام این معامله بزرگ فصل جدیدی را در رشد و توسعه بازار سرمایه و صنعت کارگزاری رقم زده و این کارگزاری نیز با برنامه های توسعه ای آینده خود، به جایگاه ویژه ای در بازار سرمایه دست یابد.

 


پست های مشابه